עברית english

אנסמבל ציפורלה

תיאטרון עצמאי ובית תוכן ליצירה ישראלית מקורית.
האנסמבל המונה 9 שחקנים, נוסד בשנת 2005.

מקור השם ציפורלה לקוח מבדיחה פנימית של חברי האנסמבל כאשר אחד המורים בסטודיו למשחק בו למדו הסביר לחבורה שבכל שחקן ושחקנית קיימת מציפור אגו קטנטנה  שאף פעם לא שבעה.
חברי הקבוצה אשר חלקו את אותה כיתת לימוד בסטודיו למשחק ניסן נתיב, החליטו להקים תיאטרון חדש שיהווה אלטרנטיבה לתיאטרון הממוסד והשמרני.
המופע הראשון אותו כתבו היה "עקיצה טבעית". ההצלחה העצומה לו זכה הפכה את ציפורלה למרענן הרשמי של התיאטרון הישראלי. לאורך השנים ציפורלה כתבה שלושה מופעים נוספים וביניהם: "דרך החגב" "התקפת לב "ואוד בירדז" שהינו מופע באנגלית ואיתו הופיעה באוסטרליה, מילאנו וניו יורק.
בקיץ 2014 קיימה ציפורלה מסע הופעות בניו יורק שכלל 42 הופעות של "אוד בירדז" באולם המפורסם באוף ברודדוי – The Players Theatre. כמעט כל הכרטיסים נמכרו מראש והמופע זכה לסיקור תקשורתי רחב היקף בניו יורק וישראל ואף קיבל ביקורות נלהבות של הניו יורק טיימס , ההפינגון פוסט, ברוודוי מגזין ועוד.

ציפורלה מציגה תפיסה ייחודית של תיאטרון המשלבת מספר רב של ז'אנרים בתוך מופע, המתחברים לכדי אירוע בימתי סוחף ומאוד משעשע. כך למשל אפשר למצוא קטעי סאטירה ונונסנס לצד עבודת אקרובטיקה וקטעי מחול. כל מופע מורכב ממספר של קטעים המתכתבים עם המציאות הישראלית ובוחנים אותה מזווית הומוריסטית ומלאת דמיון.

ציפורלה מהווה דוגמה לעבודת אנסמבל יסודית ומקצועית. לכל חבר אנסמבל תפקיד ביצועי מלבד היותו שחקן. כמו כן תהליך יצירת המופעים נעשה במשותף באמצעות עבודה פנימית ומתן ביטוי יצירתי לכל אחד מחברי הקבוצה.
שיטת העבודה הייחודית והצורך לאפשר לכל אחד מחברי האנסמבל להפיק מעצמו את המירב,הביאו את חברי הקבוצה לפתח תרגילים שיסייעו להם בהקניית כלים נכונים לעבודה תוך שימור ערכים של עזרה הדדית, הקשבה ויצירה. תרגילים אלו הפכו לסדנא בשם "יצירה מתוך קבוצה" וכיום ציפורלה מעבירה אותה לחברות, ארגונים ובתי ספר.

יוצרים ומייסדים:
אפרת אביב, דאנה איבגי, בן פרי, תומר נהיר פטלוק, תמרה קליינגון, לוטוס אתרוג,  גל פרידמן, דודו גולן, עמרי דורון

שחקנים נוספים:

כרמל נצר, בר חדד, אלעד סננס

 

english